A svět se točí dál

Kočičí chování a řeč těla

Pro porozumění všemu, co nám kočky sdělují, se musíme seznámit s jejich řečí těla, mimikou a "slovní zásobou". Pak se bude vzájemné soužití odvíjet v porozumění.

Kočka
Kočka vyjadřuje své pocity řečí těla.

Víte, proč se vám vaše kočka otírá o nohy, proč vás hněte tlapkami, než se uvelebí na klíně nebo proč si brousí drápky o křeslo?

O vše, co je pro kočku důležité, tedy o výrazné body jejího teritoria, si otírá bradu a tváře. Přitom přenáší své vlastní pachy z pachových žláz a při příštím setkání pak dokáže dané předměty identifikovat jako své.

Broušení drápků je jednoznačné poselství - byla jsem tady! Při broušení se nejen ostří drápy, ale na místě broušení také zůstávají jednoznačně identifikovatelné oprické a pachové signály. Pach z tlapek se usazuje ve vyškrabaných rýhách, kde se může držet poměrně dlouhou dobu a šířit se odtamtud.

Mléčný krok (ušlapávání) je výrazem toho, že se kočka cítí dobře. Mléčný krok je pro kočku pozůstatek z dob bezstarostného dětství. Malá koťátka při pití mléka předními tlapkami s doširoka roztaženými články prstů střídavě zpracovávají a hnětou mléčné žlázy, čímž povzbuzují tok a tvorbu mléka. Toto chování může být zachováno i v dospělosti. Kočky ho praktikují především na lidech - ze strany kočky se jedná o projev velké náklonnosti a příznak spokojenosti. Během tohoto rytmického hnětení má kočka téměř vždy přivřené oči, a někdy dokonce i podřimuje.

Kočičí hřbet kočka vytvoří v situaci, kdy má vůli se bránit nebo zaútočit, ale necítí se při tom zcela ve své kůži. Kočka, která se cítí ohrožena, se napřímí na natažených nohách a naježí srst na zádech a na ocase, zároveň předníma nohama trochu ustoupí a hřbet hned za hlavou vyklene do tvaru písmene U (gesto strachu).

Přátelské hrbení hřbetu, které kočka provádí, když se člověku proplétá mezi nohama a žadoní o pozornost, přirozeně znamená něco jiného. V tomto případě jde kočce o mazlení - všechny chloupky má hladce přilehlé k tělu a na jejích zadních nohách není patrné zvýšené svalové napětí.

Když kočka nemůže to, co objevila, ihned vyhodnotit, začne pocukávat koncem ocasu. Nemůže se rozhodnout, jak se má zachovat. Toto mávání ocasem v žádném případě nevyjadřuje radost, jak je tomu u psa, ale ani nemusí signalizovat připravenost k útoku. Švihání ocasem se může vyskytnout v jakékoli pozici, ať už kočka leží, stojí nebo sedí, a délka jeho trvání může dosahovat až několika minut. Když se situace vyjasní a kočka situaci vyhodnotí, švihání ustane.

Když vás kočka přijde pozdravit nebo chce pro sebe získat chutné sousto, podélně se vám otírá o nohy, nejpreve hlavou, poté boky a nakonec i ocasem, který vám přitom ovinuje kolem kotníků a lýtek a natahuje do výšky natolik, aby se do kontaktu s vámi dostal i jeho kořen. U kočky, která má ke svému páníčkovi skutečně velkou důvěru, lze pozorovat, že mu během tohoto počínání zároveň olizuje prsty, hřbet ruky nebo také předloktí, případně ho jemně okusuje řezáky. Další gesto sympatií - k největším kočičím důkazům lásky patří jemné šťouchnutí nosem tváří v tvář.


Další články:

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

Pět smyslů člověka je prostředníkem mezi světem a mozkem.

Největší zvíře na planetě Zemi jsou velryby.

Kostel svatého Jakuba Většího Praha patřil františkánům.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Létající postavy z bájí a mýtů se vznesly vstříc oblakům.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Vrtbovská zahrada Praha se nachází v české metropoli Praze.

Zázvor v kuchyni přijde vhod v podzimních plískanicích.

A svět se točí dál

Kočičí chování a řeč těla slouží kočce ke komunikaci při interakci s jejím okolím.

A svět se točí dál.