A svět se točí dál

Česnek

Podobně jako mizí hranice mezi státy, mizí ve světě i hranice mezi různými kuchyněmi. Česnek, který je typický pro Středozemí, se prosazuje ve střední Evropě a jeho obliba postupuje i do severských států.

Česnek
Česnek má charakteristické aroma, které způsobuje silice zvaná alicin.

V Evropě je česnek odedávna oblíben především v kuchyni států kolem Středozemního moře, především ve Španělsku, odkud se vyváží do většiny zemí Evropy. Následují Řecko, některé oblasti Itálie a francouzská Provence, pro jejíž kuchyni je česnek typický.

Síla česneku závisí na množství alicinu, který obsahuje. V zásadě platí, že čím menší je stroužek, tím je chuť česneku silnější a výraznější. Nejsilnější česnek má doslova miniaturní stroužky, zatímco obří česnek, který má velikost průměrného pomeranče, má vůni a chuť tak jemnou, že ho můžete sníst syrový a vzápětí se bez problémů objímat s přáteli.

V roce 1996 otevřel Peter Josling v Hastingsu první specializovanou prodejnu česneku ve Velké Británii a nazval ji Garlic Galore (v překladu spousta česneku). Nabízí tam vedle zeleného česneku (což je mladý jarní česnek, který má velmi jemnou chuť) také čínský česnek, španělský česnek a další desítky druhů, které mohou návštěvníci poznat na týdenních ochutnávkách, aby si mohli vybrat ten pravý, který jim nejlépe vyhovuje.

Ještě na začátku devadesátých let dvacátého století se česnek ve Švédsku téměř vůbec nepoužíval a velmi málo se prodával. Dnes je k dostání všude a kuchaři už nemusí upozorňovat hosty jako dřív, že jídlo je s česnekem. Ve Stockholmu je dokonce restaurace, která má česnek přímo v názvu a specializuje se na nejrůznější jídla s česnekem. Dostanete tu třeba šťouchané brambory s česnekem, česnek se přidává do sýrové omáčky, nudlí, dokonce i do sýrového koláče a medovočesnekové zmrzliny. Toby Olsson, který restauraci založil a vzápětí otevřel sesterský podnik v londýnské čtvrti Soho, je přesvědčen, že milovníci česneku ho chtějí ochutnat ve všech podobách. Zvyknete-li si na česnek, chcete ho mít všude. Každá z Olssonových restaurací spotřebuje pětadvacet kilogramů česneku týdně a denně hostům nabízí třicet různých česnekových pokrmů.

Česnek je nejen vynikající koření, je bohatý na důležité vitaminy (B a C), především na antioxidanty. Dále obsahuje vápník, draslík a fosfor a významné povzbuzující látky. Působí jako přírodní antibiotikum, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zpomaluje srážení krve, takže chrání před vznikem sraženin, které mohou být příčinou infarktu nebo mozkové příhody.

Sloučeniny síry v česneku, především již zmíněný alicin, působí proti karcinogenům, dokonce zpomalují růst již vzniklých rakovinných nádorů. Snižují krevní tlak, nadměrně vysokou hladinu cukru v krvi, pomáhají játrům v jejich detoxikační činnosti, tlumí alergické projevy, především u astmatu, a také léčí nachlazení.


Další články:

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Tunel Seikan vede pod Cugarským průlivem.

Nízkotučná čokoláda pro mlsaly.

Vřes obecný snad nejvíce v minulosti zajímal babky kořenářky.

Proč je kov na dotek chladnější než dřevo o stejné teplotě.

Cukrovka a káva souvisí.

Želva matamata je známa především svým velice pohyblivým krkem.

Dlask tlustozobý během roku pátrá po semenech a jádrech různých plodů.

Jak chovat kanáry a čemu věnovat pozornost.

A svět se točí dál

Česnek (Allium) je rozsáhlý rod jednoděložných cibulnatých rostlin z čeledi liliovitých, z podčeledi česnekovitých.

Listy jsou seskupeny v přízemní růžici, květy jsou trojčetné, plod tobolka.

Česnek původně pochází ze severní polokoule a Etiopie, nejlépe se mu daří v mírném pásu Evropy a Asie.

Je známo 280 druhů.

Jako zelenina je u nás nejznámější česnek setý (Allium sativum) s cibulí složenou z mnoha malých stroužků.

V České republice roste česnek i divoce, a to česnek medvědí (Allium ursinum), česnek viničný (Allium vineale), chráněný česnek hadí (Allium victoralis) a česnek tuhý (Allium strictum).

A svět se točí dál.